تحقیق کلاسی با عنوان بات نت ها پنجشنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ 18:4

Botnet ها شبكه هایی از كامپیوترهای آلوده هستند. این كامپیوترها تحت كنترل یك مجموعه دستورات هستند كه از طریق نرم افزاری كه تعمدا و یا نا آگاهانه نصب شده است، مدیریت شده و تغییر می­كنند. این نرم افزار توسط یك كامپیوتر خرابكار كنترل می­گردد. ممكن است botnet ها دارای كاركردهای قانونی نیز باشند، ولی در اغلب موارد با فعالیتهای مجرمانه برای انتشار هرزنامه، بدافزار یا حملات سرقت هویت در ارتباطند

چگونه یك botnet تجارت و شبكه شما را تحت تاثیر قرار می­دهد؟

برای اینكه شركتهای تجاری بتوانند با خطرات botnet ها مقابله نمایند، ابتدا باید بدانند كه خطرات حقیقی این شبكه ها چیست. قابلیت پاسخگویی سریع و موثر به نفوذ botnet یكی از مهمترین چالشهای شركتهای تجاری است. متاسفانه استفاده صرف از تكنولوژی مبتنی بر امضا برای مقابله با این حملات، می­تواند باعث در خطر قرار گرفتن شركت شما گردد. ممكن است چند ساعت یا حتی چند روز طول بكشد تا شما بتوانید از طریق این تكنولوژی یك botnet را كشف كرده و پاسخ مناسبی به حملات آن بدهد ها سعی می­كنند كه به هرزنامه ها بعنوان یك بخش مهم از مبارزه خود تكیه نمایند. Botnet ها به انتشار دهندگان هرزنامه ها اجازه می­دهند كه میلیونها پیغام را از طریق سیستمهای آسیب دیده در مدت زمان كوتاهی ارسال نمایند.

حملات بات نت‌ها مي‌تواند به:

·         وب سایتهای تجاری یا دولتی

         سرورهاي DNS

·         سرویسهای ایمیل

·         ارائه دهنده های سرویس اینترنت

·         سازمانهای سیاسی یا مذهبی خاصی (این حملات گاهی با باج گیری همراه می‌شوند)

·         زیرساختهای اساسی اینترنت یا تولید كنندگان ابزارهای امنیتی صنعت فناوری اطلاعات باشد.

موارد استفاده از بات‌نت ها

·         انتشار هرزنامه (Spam)

·         ابزار جاسوسي و بدافزار

·         ابزار تبليغاتي

       سرقت هويتي

*مشكل اصلي بات‌نت‌ها این است که  پنهان هستند و ممكن است تا زمانیكه شما بطور خاص به دنبال آنها نگردید، متوجه حضورشان نشوید.

راه‌هاي جلوگيري از آلوده شدن به بات‌نتها  آنتي ويروس خود را به روز نگه داريد.   از فايروال مناسب استفاده كنيد. •         پرهيز از مشاهده ايميل و لينك‌هاي ناشناس.

استفاده از نرم‌افزار‌هاي ضد جاسوسي كه بعضي آنتي ويروس‌ها مجهز به آن هستند

 

 

 

نیلوفرادیب نیا

مینا آشوری

نسرین اسکندری

 

نوشته شده توسط نیلوفر  | لینک ثابت |